Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

TEKNO AİLESİNDE SİZİ DE GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ.

Teknoloji Esiri Çocuklar ..!

Teknoloji Esiri Çocuklar ..!

Teknoloji Esiri Çocuklar Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Teknoloji esiri çocuklar aslında ebeveynler tarafından farkında olmadan bilinçsiz bir şekilde kendi elleri ile ortaya çıkarılıyor. Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlemekte daha 5-6 sene öncesinde çocuklarımızı televizyona esir olmaktan kurtarmanın yollarını konuşuyorduk.  Akıllı telefonlar, tabletler şuan televizyonların çok ötesinde bağımlılık oluşturmakta, küçücük bebeklerin ellerinde bile oyuncak olmakta.

Anneler ev işlerini yapmak yada çocuklarını oyalamak için ellerine bir akıllı telefon yada tablet tutuşturarak onları kendilerinden uzaklaştırıyorlar. Belki biran olsun rahatlıyorlar ama çocuklarını çok daha büyük bir tehlikenin kucağına atıyorlar.

Teknoloji Esiri Çocuklar

Ebeveynler, çocuklarının akıllı telefon ve tabletlerde eğitici uygulamalar ile vakit geçirerek eğitim sürecine katkıda bulunmayı bekliyor. Yapılan araştırmalara göre 8-18 yaş aralığında ki çocukların akıllı telefon ve tabletlerde daha çok internette gezindiği, film izlediği, müzik dinlediği ve oyun oynadığı tespit edilmiştir. Bu durumda aileler teknolojiden beklediği eğitim desteğini alamadığı gibi aksine çocuklarının derslerinin uzaklaşmasına eğitim sürecinin aksamasına sebep olmakta.

Ebeveyn Kontrolü Şart

Teknolojinin kontrolsüz kullanımı çocuklar için sadece eğitim konusunda zarar verdiğini söylemek hata olur aynı zamanda çocuklarımızı toplumdan uzaklaştırdığı a-sosyal bir yaşama sürüklediğini de ifade etmemiz gerekir.

Teknoloji Esiri Çocuklar

 

Bu demek değil ki çocuklarımız teknolojiden uzak dursun zaten günümüz dünyasında böyle bir ifade çok ütopik olur. Bu konuda uzmanların görüşleri fikirleri çok önemli. Ebeveynlerin çocuklarını teknolojiden uzak tutmak yerine denetim altında kontrollü şekilde kullanmalarını sağlamak çok önemli.

Baskıcı ve yasakçı uygulamalar çocuklarımızın ruhunda derin yaralar ve kırgınlıklar oluşturmakta o yüzden çocuğumuza elinde ki tablet yada akıllı telefonla eğitim uygulaması yada eğitici film ve çalışmalar yaptırırken ona ulaşabileceği hedefler koymak, onun çalışmalarını yakından takip etmek önemli. ” Günde bir saatten fazla tabletle oynaman yasak! ” demek yerine bir saat sonra ” hadi top oynamaya gidelim demek ” onun ilgisini çekebilecek aktivitelere yöneltmek daha eğitici olacaktır.

Her ne kadar teknolojiyi çocuklarımızdan uzak tutmaya çalışsakta bunun günümüz dünyasında ne kadar imkansız olduğu ortada. Bu durumda yasakçı ve baskıcı tavırlar yerine ebeveynlerin çocuklarının doğru yönlendirmesi çok önemli. Daha çok çocuklarımızı karşımıza alıp teknolojinin zararları ve faydaları hakkında konuşmak bu konuda kendilerinden beklentilerimizi ifade etmek doğru davranışları ödüllendirmek çocuğumuzun aile içindeki eğitimi açısından da çok önemli.

Teknolojinin Çocuklarımıza Zararı Bir Hayli Fazla

Teknoloji Esiri Çocuklar

 

 

Şunu unutmayalım Teknoloji esiri çocukların bireysel iletişim becerileri zayıflar, arkadaşları ile iletişim kurmakta zorlanır. Çocukların herşey den çok arkadaşları ile top oynamaya, sinemaya gitmeye, toplu aktivitelere yani toplum içerisinde bulunmaya ihtiyacı vardır. Kendini sanal iletişim vasıtaları ile ifade etmeye çalışan çocuklar kendi sanal dünyalarına hapsolmuştur ve gerçek dünyada iletişim becerilerini kaybettikleri için çok büyük zorluklarla başbaşa kalmaya mahkum olurlar.

 

 

Peki çocuklarımız hangi yaşta ne kadar süre ile akıllı telefon ve tabletlerle oynamalı? Bu sorunun kesin bir cevabını bulmak gerçekten zor çünkü her ailenin ve her çocuğun kendine ait gelişim, etkileşim zamanı farklıdır. Bunun yanında bilmemiz gereken temel ölçü çocuklarımızın sorumluluklarını yerine getirmesi, ödevlerini zamanında yapması ve ailesi ile kaliteli zaman geçirmesini etkilemiyorsa yada şöyle diyelim etkilemeyecek kadar kontrollü olarak akıllı telefon ve tablet kullanılmasında herhangi bir sorun olmadığını değerlendiriyoruz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan XSTAT 30 Asker ve Polisimizi Kurtarabilir! başlıklı makalemizde ateşli silah yaralanmaları, ilk yardım ve RevMedx hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar HakkındaÇAYLAK

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>