Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

TEKNO AİLESİNDE SİZİ DE GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ.

McAfee Kullanıcılarına Kötü Haber: “Anti-Virüs Programı Bilgilerinizi Paylaşıyor!

McAfee Kullanıcılarına Kötü Haber: “Anti-Virüs Programı Bilgilerinizi Paylaşıyor!

McAfee Kullanıcılarına Kötü Haber: “Anti-Virüs Programı Bilgilerinizi Paylaşıyor!”

McAfee Kullanıcılarına Kötü Haber: “Anti-Virüs Programı Bilgilerinizi Paylaşıyor! Bazı araştırma firmaların bildirdiğine göre bir hayli ünlü anti-virüs programı McAfee, kullanıcıların bilgilerini reklam verenler ile paylaşıyor.
Duo Security ekibi tarafından gerçekleştirilen testler, McAfee kullanıcılarının çok sinirleneceği bazı sonuçları ortaya koydu. Güvenlik araştırmaları yapan firmanın 7 farklı laptop modeliyle ilerlettiği çalışmalar (Lenovo Flex 3, HP Envy, HP Stream x360, Lenovo G50-80, HP Stream, Acer Aspire F15 ve Dell Inspiron 14) McAfee anti-virüs programının kişisel verileri ve hatta internet işlemlerimizi reklam veren kuruluşlarla paylaştığını ortaya koydu. Bilgi paylaşımını gerçekleştirebilmek adına kullanıcıya sormadan web beacon kullanan McAfee, online işlemlerinizin sizin bilginiz dışında takip edilmesine neden oluyor.

McAfee Kullanıcılarına Kötü Haber: "Anti-Virüs Programı Bilgilerinizi Paylaşıyor!

Güvenlik araştırmaları yapan firma: “Bizim araştırmalarımızda ki odak noktası, evlerde bulunan sistemlerin çeşitli bağlantılara nasıl giriş yaptığını öğrenebilmekti. Ancak böyle bir şeyi araştırmaya başladığınız zaman halka açık alanlardaki Wi-Fi’ları, bilgisayarlardaki işletim sistemini ve hatta onların güvenliklerini bile kontrol etmenizi öneririz ” şeklinde açıklama yaptı. Bu açıklamayla internete bağlanan neredeyse tüm sistemler üzerinde çalışmalar yaptığını belirten firma sözlerine şöyle devam etti: “7 laptop üzerinde yaptığımız çalışmaların kolay olduğunu söyleyemeyiz. Bu laptoplardan bazılarında sorunlar olduğunu gördüğümüz zaman çalışmalarımıza başladık ve bağlantı türünden, giriş yapılan sitelere kadar her yere baktık. Veriler şifrelenmiş olduğu için bunu yapmanın kolay bir yolu yoktu ve bizde ters mühendisliği kullanarak verileri site üzerinden takip etmeye başladık.”

McAfee Kullanıcılarına Kötü Haber: "Anti-Virüs Programı Bilgilerinizi Paylaşıyor!

Bu araştırmalar sonucunda Windows 8‘in ve Windows 10‘un güvenliği “orta seviye” olarak değerlendiren ekip, en büyük sürprizi ünlü virüs programı McAfee‘nin dosyalarını analiz ettiklerinde yaşamışlar. Ekibin belirttiğine göre “web beacons” olarak bilinen ve kullanıcının internette gezinme işlemlerini takip edilmesini sağlayan bir yazılım kullanan McAfee, internet kullanımı sırasında topladığı bilgileri reklam verenlere gönderiyor ve bizim için reklam ayarlamaları yapıyor. Web beacon‘ın hareket takibi gizliliği de tehlikeye atabiliyor.Sözde güvenlik şirketi ama bilgilerimizi reklam verenler ile paylaşıyor bu McAfee kullanıcılarının program değiştirmesine sebep olacağa benziyor benden söylemesi 🙂

Bir önceki yazımız olan Bilinmeyen 3 Google Hizmeti! başlıklı makalemizde Bilinmeyen 3 Google Hizmeti, Get your Business Online (GYOB) ve Gmail hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar HakkındaÇAYLAK

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>