Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

TEKNO AİLESİNDE SİZİ DE GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ.

iPad Mini 2 İncelemesi

iPad Mini 2 İncelemesi

iPad Mini 2 İncelemesi

Bu orjinal iPad Mini gerçekten harika bir ürün, fakat bir tek göze batan kusuru ekran çözünürlüğünün diğer Apple ürünleri ile eşit olmaması. Şuan piyasaya sürülen ilk iPad Mini den bu yana bir sene geçti ve yenisi daha üst düzey, keskin ekran çözünürlüğüne sahip, retina ekran, beklentileri karılayabilecek mi ? Ne dersiniz ? Hep beraber bakalım.

Aynı Yapı, Farklı Karşılama Ekranı

ipad-mini-2

İlk olarak elimize aldığımız anda iPad Mini 2‘nin aynı içeriğe bileşenlere olduğunu farkettik. Dizaynı ilk jenerasyon iPad ile tamamen aynı. Performansı iPhone 5s ve iPad Air ile aynı,retina ekran son dönemlerde çıkan iphone’lar,full ekran iPad’ler ve Macbook’lar ile aynı etkiyi gösteriyor. Bütün bunların hepsini bir miksere koyup iyice karıştırın, fırına verin çıkardığınızda iPad Mini’niz hazır. 🙂

Yani şunu demek istiyorum, daha önce diğer ürünleri kullandıysanız bu makaleyi sizde yazabilirdiniz, iPad Mini’de size öncekiler de olmayan gösterebileceğim bir yenilik yok malesef. Ama bütün bunların yanında diğer bütün cihazların özelliklerine sahip gelmiş geçmiş en donanımlı, en güçlü en iyi tableti dersek yanlış olmaz.

iPad Mini Hala!

ipad-mini-2

İlk iPad Mini de olduğu gibi yeni retina ipad mini’de etkileyici ve şık. Elinizde tutmak ve kavramak çok rahat, ayrıca ekranda ki tutuştan dolayı başparmağın ufak dokunuşları okuma zevkinizi bozmayacak olması harika Apple‘dan beklenen bir incelik bence.

Önceki yıla göre şuan elimizde tuttuğumuz retina full ekran tablet daha kalın ve daha ağır. Yüde 4 kalın ve yüzde 7.5 daha ağır bu sizi rahatsız eder mi? 🙂

ipad-mini-2

Aslında Apple’ın kalınlık ve ağırlık konusunda geriye gitmesi, böylesi büyük bir marka için gerçekten çok acı. Daha önce iPad Mini kullanmış olanlar ellerinden tabletlerini atıp iPad Mini 2’yi aldıklarında çok da fazla bir fark olmadığını görecekler. Daha önce iPad mini kullanmamış olanlar için bu ilk apple tabletleri olacağı için aslında pek de önemli bir ayrıntı olduğu söylenemez. Bunun yanında ekstra kalınlık ve ağırlık eksi bir durum gibi gözükse de yeni ürün retina ekran olarak gelmesi bence bu eksi taraflarına değer çünkü bu bir tablet için çok büyük bir artı özellik olarak değerlendirmeliyiz.

Bütün bu değerlendirmeler aslında iki farklı Apple tablet modeli arasında ki gözlemler aslında ürünümüzü diğer tablet modelleri ile yan yana koyduğumuzda hala hafif, hala şık ve hala konforlu olduğunu gözden kaçırmamak lazım.

Retina Ekran

ipad-mini-2

iPad Mini’nin retina ekranı hakkında ne söyleyebilirsiniz? Tam da kendinden beklenildiği gibi keskin metinler canlı harika görüntüler. Temel iPhone modellerinin bir çoğunda oduğu gibi Mini’de de piksel yoğunluğu 326 ppi, bu Mini için harika olmuş, konforlu ve rahat okuma mesafesi yakalamak için ekranı nı kendinizden uzaklaştırmak zorunda kalacaksınız.

2,048 x 1,536 Retina Ekran orjinalinde ki büyük bir açığı kapatan harika bir eklenti olmuş. Eski ve yeni ekran farkını şöyle tanımlayalım sanki gözünüzün üstünden tül perdenin kalkması ve gözünüzün konfora kavuşması gibi.

ipad-mini-2

Ben hala Apple’ın en boy oranına takıldığını düşünüyorum, piyasadaki nerdeyse bütün tablet ekranları 16:10 en boy oranına sahipken iPad’ler size 4:3 en boy oranı sağlıyor. Bu durum tabii ki daha geniş ekran demek ama film seyrederken daima iki tarafta siyah sütun görmeye alışmanız lazım.

Birde şunu eklemekte fayda var. 7.9 inch ekrana sahip tabletler taşınabilirlik açısından ve kulanım açısından harika bir denge ve konfora sahip.

ipad-mini-2

Ekran ebatlarından konuşmuşken iPad Mini 79 inch 4:3 en boy oranıyla android tabletlerin 7 inch 16:10 en boy oranı arasındaki farkı da burada söylemekte fayda var. yüzde 14 oranında fark bulunuyor.

Performans

ipad-mini-2

iPad Mini 2011 yılında kullanılmaya başlanan Apple A5 işlemci kullanıyor, 2nci jenerasyon ipad mini 2012 yılında aynı işletim sistemi ile çıktı performans konusunda aslında hayal kırıklığı yaşıyoruz.

Yeni Retina iPad Mini piyasada ki bütün iPhone’lar ve iPad’ler kadar hızlı, daha fazla değil! Bu yeni tablet A7 işlemciye sahip aynı zamanda iPhone 5s’de de kullanılıyor, bu yeni işlemci ile artık güçsüz tablet devri sona erdi.

Artık Appstore’dan indirdiğiniz uygulamaları çoklu kullanabilirsiniz, merak etmeyin işlemci fazlasıyla güçlü ve kaldırıyor, retina iPad mini ile tablet dünyası 2 jenerasyon sıçrama yaptı diyebiliriz.

Pil Ömrü

ipad-mini-2

4 katı piksel, daha hızlı performans,yaklaşık aynı ağırlık, aynı büyüklükle acaba pil ömrü zayıflar mı?

Aslında pek de öyle sayılmaz, kendi standart testimize göre yeni Retina iPad Mini batarya performansı gerçekten harika, yüzde 75 parlaklıkla video seyrettiğimizde 10 saat 50 dakika dayandı; inanılmaz değil mi? Bu rekor daha önce iPad Mini’ye aitti fakat Retina iPad Mini yüzde 25 rekoru daha yukarı taşımayı başardı.

Verdiğim Paraya Değer mi?

ipad mini

Sonuç olarak Retina iPad Mini harika bir tablet, kullanıcıların çoğu için ideal ölçülere sahip.Ekranı ve performansı ile bir önceki modelden kilometreler önde olduğu kesin. Model yükseltmek bence çok akıllıca olur. Sizce ?

Belki de gereksiz, niçin?; Apple Retina mini ilk olarak piyasaya 400$ (dollar) başlangıç fiyatı olarak sundu. Bu ilk iPad miniden 70$ fazla, tabii yeni retina ipad’in çıkışı ile eski model kalan iPad Mini 300$’a düştü.

Her ne kadar Retina iPad Mini ile yüksek çözünürlük ve yüksek performansa müteşekkir kalsakta iPad Mini ile bu performansa sahip olmayan kullanıcıların bir kısmı da pek fazla üzülmüyorlar, ellerindekinden memnunlar. Bu durumu birde şöyle ele alacak olursak 1nci jenerasyon iPad Mini hala verdiğiniz paraya değer, eğer ekran sizi rahatsız etmiyorsa bu cihaz aynı uygulamalara sahip, biraz daha hafif ve biraz daha ince, en önemlisi de size 100$ kazandırıyor. 😉

Bunun yanında yeni çıkan güzel modeller de var, Nexus 7 ve Kindle Fire HDX gibi. Retina iPad mini size daha büyük ekran daha kaliteli ve geniş uygulama seçme imkanı ( App Store’da 475,000+ uygulama kütüphanesi ve artmaya devam ediyor.) , fakat bununla beraber ekstra 170$ a mal oluyor. Fiyatını bir kenara bırakacak olursak iPad Mini gerçekten çok üstün bir tablet. Ama fiyatını da işin için katacak olursak karar vermek gerçekten oldukça güç.

ipad mini

Tabii ki de birde iPad Air var, iPad Air ile Retina iPad Mini farklı ebatlarda üç aşağı beş yukarı aynı tablet diyebiliriz. iPad Air  tam (full) ebatlarda ki tabletlere göre inanılmaz hafif, fakat Retina iPad Mini %29 daha hafif. Mini ayrıca aynı piksel miktarına sahip daha küçük ekran ve aynı performansa sahip, bunun yanında 100$ daha ucuz.

Peki elde kullanıma Mini daha yatkın ve daha rahat kullanım sağlıyorken kullanıcıların bir çoğu neden iPad Air’a yöneliyor. Çünkü Air aynı zamanda laptop olarakta kullanılabiliyor ve uygulamalarını kullanıcılar daha geniş bir ekranda kullanmak yada oyun oynamak istiyorlar.

Evet en sonunda tabletten tam olarak ne istediğinize geliyoruz ve tabletinize ne kadar ödeyebileceğinize. Tablet sizin hayatınızda büyük bir yer tutuyorsa hayatınızın her anında elinizin altında olacaksa büyük ekran tabletlere pek ihtiyacınız yok demektir ve Retina iPad Mini sizin için en iyi seçenek olabilir. Fakat bütçeniz buna yetmiyorsa daha ucuz iPad Mini yada Nexus 7, Kindle Fire HDX gibi modellere yönelebilirsiniz.

ipad mini

Apple ürünlerine yüksek meblağlar verdiğimiz doğru ama kime sorsak en iyisi Apple diyecek, bu mantalite malesef niçin bukadar pahalı sorusunun cevabı, bu yüzden iPad Mini tabletlerde haliyle biraz tuzlu.

Retina iPad Görseller:

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Apple, Ekran Teknolojisini Değiştireceğini Duyurdu! başlıklı makalemizde AMOLED ekranlar, apple ve Apple Ekran Teknolojisini Değiştireceğini Duyurdu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar HakkındaÇAYLAK

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>