Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

TEKNO AİLESİNDE SİZİ DE GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ.

Facebook’un ” Gazetecilik projesi “

Facebook’un ” Gazetecilik projesi “

Facebook’un ” Gazetecilik projesi “, Çevrimiçi Haberleri Güçlendirmeyi Amaçlıyor.

Facebook’un ” Gazetecilik projesi “ amacı, Facebook‘un sahte haberlere karşı kullanıcıların kendini savunmalarına destek olmakla birlikte, sosyal medya devi ve haber yayınevleri arasında daha fazla işbirliğinin teşvik edilmesi.

Facebook Medya Sektöründeki Rolü Üzerinde Daha Fazla Sorumluluk Alıyor.

Facebook'un Gazetecilik projesi

 

Çarşamba günü sosyal paylaşım ağı, Facebook’u haber endüstrisi ile daha istikrarlı bir zeminde tutmaya çalışan Facebook’un ” Gazetecilik projesi “ adlı yeni bir girişim başlattığını açıkladı. Bu çabanın bir parçası olarak, sosyal ağ, gazetecilere Facebook’u nasıl raporlama aracı olarak kullanabileceği konusunda eğitmeye yardım etmek ve yanlış bilgilendirmenin nasıl kaçılacağını bulmak için halka yardımcı olmaya çalışacak.

 

 

 

Facebook’un ” Gazetecilik projesi “ proje ürün müdürü Fidji Simo, blog yazımızda “Topluluk değerlerimizin fikirleri ve haberleri paylaştığını ve tartıştığını biliyoruz” dedi. “Hizmetimizin bir parçası olarak, sağlıklı bir haber ekosisteminin ve gazeteciliğin gelişebilmesiyle oldukça çok ilgileniyoruz.” dedi.

Girişim, Facebook için uzun zamandır Facebook‘ta dolanan yanlış bilgilerin etkisini silme ve 2016 cumhurbaşkanı seçimi üzerindeki etkisini,  önemsizleştirme için yapılan çalışmanın bir parçası. Şirket şimdi gazeteciliğin geleceğini şekillendirme becerisinin yanı sıra çevrim içi haber takibinde oynadığı önemli rolü de kabul ediyor.

Facebook'un Gazetecilik projesi

Facebook’un ” Gazetecilik projesi “  kısmen Facebook‘dan medya endüstrisine bir zeytin dalı, ve haberler basından internete geçtiği için ilginç aslında. Bu karışıklığın büyük bir sebebi aslında, 1.79 milyar aylık ziyaretçiye haberi dağıtma üzerindeki büyük etkisi ile Facebook olmuştur. Facebook‘un sürekli değişen algoritmaları, insanların sosyal paylaşım ağında gerçekten büyük rol oynuyor ve bu nedenle haber yayın organlarının görüntüleme ve gelirlerini etkiliyor.

 

 

Sosyal medya devi projesinin üç boyutu var.

Birincisi, yeni hikaye anlatım biçimleri gibi Facebook ve medya organları arasındaki “ürünler” geliştirilmesidir. Facebook ayrıca Facebook kullanıcıları için ücretsiz bir abonelik deneme sürümü geliştiren bir Alman medya organı örneğini sundu.

Sırada, gazetecilere araçlar ve “en iyi uygulamalar” eğitimi sunma planı var. Buna Knight Vakfı, Detroit Gazetecilik Kooperatifi ve Kar Amacı Gütmeyen Enstitü ile işbirliği de dahil. Buna ek olarak, toplumsal performansı ölçen CrowdTangle adında Facebook’a ait bir araç şimdi Facebook’un medya ortakları için kullanımı serbest olacak.

Facebook'un Gazetecilik projesi

 

Son odak nokta ise, medya okur yazarlığının geliştirilmesine yönelik bir vurgu ile Facebook‘un okuyucuları üzerinde etkisi önplana çıkarılacak. Facebook, sahte haber akışını raporlamayı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış yeni araçlara ve spam gönderilmesini teşvik eden finansal teşvikleri kaldırma çabalarına ve sahtekarlıkları tespit etmeye yardımcı olmak için üçüncü taraf gerçek kontrol grupları ile olan bir işbirliğine dikkat çekti.

 

 

 

 

Facebook’un ” Gazetecilik projesi ” , Facebook’un haber medyasıyla gerginliği hafifletmeye çalışmak için yapmış olduğu en son hareket. Geçtiğimiz hafta, sosyal ağ eski CNN’i Campbell Brown’u yeni haber ortaklıklarının başına koydu. Rol olarak, medya kuruluşlarının Facebook ile daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bir irtibat görevlisi olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Facebook, sanal havai fişek görüntüleri ! başlıklı makalemizde Facebook, sanal havai fişek görüntüleri ve Snapchat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar HakkındaÇAYLAK

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>